Strony

niedziela, 26 kwietnia 2015

Oczy

"Oczy są odzwierciedleniem duszy"
    Oczy,a dokładnie narząd wzrokowy. Narząd który pozwala nam oglądać ten jakże cudowny świat. Jednakże czy wiemy iż posiadamy zdolność do wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego.Bardziej skomplikowane oczy są także w stanie dostarczyć informacje o kierunku padania światła, jego intensywności oraz kształtach obiektów. 
      Naszym narzędziem wzroku jest oczywiście gałka oczna jednakże jest ona narażona na różne działania z zewnątrz. Na przykład wiatr,deszcz. Gdybyśmy nie posiadali powiek zapewne jedynie ręką moglibyśmy uchronić oczy od podmuchu wiatru z piaskiem czy też męczyłby nas co chwila szampon który przez przypadek dostałby się do naszego oka. Jednakże odwiecznym naszym pytaniem jest "Po co nam brwi?" i brwi tak samo jak powieki,spojówki czy rzęsy ochraniają gałkę oczną. Zatrzymują pot ściekający z czoła czy też krople deszczu. Oprócz tych narządów ochronnych naszej gałki ocznej posiadamy gruczoł łzowy który wytwarza łzy. Ogólnie łzy to ciekawy temat. Niby nawilżają oczy jednakże dlaczego podczas wzruszającego filmu płaczemy? Czyżby nasze oczy podczas smutnych filmów szybciej schną? Czy też nasze samopoczucie źle odbierają gruczoły łzowe? Tego nie wiem. Można jedynie snuć przypuszczenia.
     Narząd w wzroku zbudowany jest 11 części. Może zacznijmy więc od tego co wiemy i od tego co  najczęściej słyszymy kiedy pada temat oczy. Narząd wzroku jest zbudowany ze źrenic, otworu który znajduje się w centralnej części tęczówki, tęczówki dzięki której niektórzy z nas zawdzięczają piękne piwne oczy a inni morskie,szare i tak dalej, rogówki czyli wypukłej,przezroczystej część obficie unerwionej przez co jeśli coś się dostanie nam do oka odczuwamy to,ciało szkliste czyli galaretowaty płyn wypełniający gałkę oczną, twardówkę warstwę ściany gałki ocznej, siatkówkę czyli wewnętrzną warstwę ściany gałki ocznej zbudowanej z komórek receptorowych: pręcików i czopków, naczyniówka czyli środkowa warstwa gałki ocznej wyposażona w sieć naczyń tętniczych i żylnych, plamką częścią siatkówki zawierającą największą liczbę czopków, tarczą nerwu wzrokowego czyli obszaru siatkówki pozbawionego pręcików i czopków, soczewkę czyli przezroczystą strukturę która zależnie od odległości obserwowanego obiektu mniej lub bardziej się uwypukla, komora przednia oka czyli miejsce wypełnione płynem po między soczewką a tęczówką. 
       Jednakże najciekawsze w naszym układzie wzrokowym jest powstawanie obrazu. Bo właściwie jak to jest że widzimy coś i wiem że na przykład to jest kubek i jest w zielone pandy. Wzrok jest dosyć skomplikowanym a także często zaskakującym narządem. Na przykład posiadamy widzenie peryferyjne, ograniczone pole widzenia czy też posiadamy ślepą plamkę punkt w siatkówce oka w którym nie ma receptorów w którym jest luka na w prost nerwu wzrokowego i jest na tyle duża że fałszuje odbiór rzeczywistości. Ogólnie widzimy dzięki siatkówce. Światło odbite od obserwowanego przedmiotu trafia do wnętrza gałki ocznej i skupia się dokładnie na siatkówce. 
Mam też parę filmików na przykład o polu widzenia, ślepej placme

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz